Alibi V.14 No.16 • April 21-27, 2005 

Crawl Band Schedule

2005 Spring Crawl Band Schedule


1. Sunshine Theater all ages
7pm doors
8:00 Camden
9:00 Someday
10:00 12 Step Rebels
11:00 Danny Winn & the Earthlings
12:00 Your Name In Lights
2. Gold Street Café all ages
7:30 Roger Jameson
8:00 Boris McCutcheon
8:30 Charmed
9:00 Jenny Gamble
9:30 Paul Salazar
10:00 Young Edward
10:30 Stan Hirsch
11:00 Kimo
12:00 FOMA Acoustic

3. OPM
8:00 DJ Kique
9:00 DJ Justin Case
10:00 DJ Devin

4. The Library Bar and Grill
DJs Pete and Patrick spin until close
5. Burt's Tiki Lounge
6:00 Darlington Horns
7:00 Rebilt
8:00 Leiahdorus
9:00 Of God & Science
10:00 The Riptorn
11:00 Unit 7 Drain
12:00 Black Maria
6. Atomic Cantina
6:00 Cloud Nine From Outer Space
7:00 The Roustabouts
8:00 Romeo Goes To Hell
9:00 Scenester
10:00 The Mindy Set
11:00 Below The Sound
12:00 Oktober People
7. Maloney's
DJ Cisco spins all night
8. Ralli's
8:00 One Night Stand
9:20 Skinny Fat
10:40 25 South
12:00 Mystic Vision
9. The District Bar & Grill
6pm doors
6:00 Tania Alexandra
7:00 The Rudy Boy Experiment
8:00 The Ryan McGarvey Band
9:00 Civitas
10:00 Astra Kelly
11:00 Boss Ordinance
12:00 The Hollis Wake
10. RAW
6pm doors
6:00-8:00 DJ Jrem
8:00-9:30 DJ Quico
9:30-11:30 12 Tribe
11:30-close DJ Lowkey
11. Liquid Lounge / Sauce
7pm doors
8:00 Buddha Betties
9:00 The Rivit Gang
10:00 Shine Cherries
11:00 DJ Brandon-Jay
12. Downtown Distillery
DJs all night
13. Ned's Downtown
7pm doors
8:00 Velvet Johnson
9:00 Brave New World
10:00 Los Brown Spots
11:00 Soular
12:00 Jason and the Argonauts
14. 5th Street Outdoor
5pm gates
6:00 Hobos in Limbo
7:00 Memphis P-Tails
8:00 Black Cowboy
9:00 Alex Maryol Band
10:00 Breaker 1-9
11:00 Metalhead
12:00 Felonious Groove Foundation
15. Pearl's Dive
7pm doors
8:00 Dan Dowling Trio
9:00 Sand Dudes
10:00 Ben Martinez Project
11:00 Long Gone Trio
12:00 Bella Luna
 

16. WindChime Champagne Gallery all ages
7:00 G - Larri & The Expedition
9:00 Zach Fowler Trio
11:00 Podinko

17. Launchpad
5pm doors
6:00 The Build
7:00 Old Man Shattered
8:00 Gingerbread Patriots
9:00 Minus 7
10:00 The Coma Recovery
11:00 The Foxx
12:00 Icky & The Yuks
18. Puccini's Golden West Saloon
5pm doors
6:00 Pontius Violet
7:00 The Ground Beneath
8:00 Astray
9:00 End To End
10:00 Rage Against Martin Sheen
11:00 The Surf Lords
12:00 Feels Like Sunday
19. El Rey Theater
7pm doors
8:00 Anesthesia
9:00 Naked Otis
10:00 The Dirty Novels
11:00 Concepto Tambor
12:00 The Big Spank